Cebir Suçunun Koşulları ve Cezası

İçindekiler

Cebir Nedir?

Cebir, bir kimseye karşı, bir şeyi yapması veya yapmaması ya da kendisinin yapmasına izin vermesi amacıyla fiziki güç kullanılmasıdır.

Cebir Suçunun Faili Bakımından

Cebir suçu, suç tipinde fail bakımından özellik göstermediği için genel bir suçtur. Herkes bu suçun faili olabilir. Kamu görevlileri de cebir suçunun faili olabilirler. Kamu görevlisi, görevi gereği kullanma yetkisinin bulunduğu araç ve gereçleri cebir suçunda kullanırsa TCK m.266/1 uyarınca cezası arttırılarak verilir.

Cebir Suçunun Mağduru Bakımından

Mağdur bakımından özel bir durum aranmamıştır. Herkes bu suçun mağduru olabilir. Tehdit suçunun aksine hukuken geçerli bir iradeye sahip olmayanlarda cebir suçunun mağduru olabilir. Tüzel kişiler bu suçun mağduru olamazlar, suçtan zarar göreni olabilirler

Cebir Suçunun Koşulları

Suçun hareket öğesini, bir kişiye karşı uygulanan cebir oluşturmaktadır. Cebre maruz kalan kişi, cebrin doğurduğu acının etkisiyle belli bir davranışta bulunmaya zorlanmaktadır. Cebrin nasıl uygulandığı, suçun oluşması bakımından önemli olmadığı için serbest hareketli bir suçtur. Mağdura yönelik cebrin uygulanması ile suç tamamlanır. Bu bakımdan failin amacına ulaşıp ulaşamadığı önemli değildir. Nihayetinde cebirle elde edilmek istenen amaç ile cebir teşkil eden hareketler arasında nedensellik bağı bulunmalıdır.

Cebir Suçunun Cezası

Türk Ceza Kanunu m.108 uyarınca, bir şeyi yapması veya yapmaması ya da kendisinin yapmasına müsaade etmesi için bir kişiye karşı cebir kullanılması halinde, kasten yaralama suçundan verilecek ceza üçte birinden yarısına kadar artırılarak hükmolunur.

Kasten yaralama suçu hakkında verilecek olan ceza 1/3 ila 1/2 oranında arttırılarak verilir.

Yazılarımız özet niteliğinde olup bilgi karmaşalarını önlemek saikiyle yayımlanmaktadır. Davalarınız hakkında uzman bir avukata danışmanız tavsiye edilmektedir.

Avukat Murat AKBAŞ

Mail > bilgi@avukatmuratakbas.com

İSTANBUL

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok

close

Güncel Yazılara Abone Ol

Merhaba